Prečo nemajú majitelia áut radi DPF

Medzi vodičmi panuje väčšinou negatívny pohľad na filtre pevných častíc. Čo presne majiteľa dieselových vozidiel na filtri trápi?

Poruchovosť

Filtre pevných častíc sú v motorovom svete pomerne krátko. Prvýkrát sa objavili u dieselových motorov až okolo roku 2000 a je pravda, že pôvodné typy boli veľmi poruchové. Oprava či výmena stála napríklad aj 100 tisíc korún. Ľahko tak prekročila sumu samotného vozidla. Niektoré tieto vozidlá sú dodnes na našich cestách a tak občas nejakú tú výčitku ešte začujeme.

Dnešné moderné filtre však už pracujú s lepšími technológiami a ich poruchovosť sa významne znížila. Tiež autoservisy už niekoľko porúch vie opraviť bez väčších nákladov.

Nákladná výmena

Ako sme už naznačili, filtre bývali spočiatku veľmi drahé a často vydržali len okolo 80 tisíc kilometrov. Teraz sa cena filtrov u bežných osobných vozidiel pohybuje do 20 tisíc a ich životnosť by podľa európskej legislatívy Euro 6 mala činiť minimálne 700 tisíc kilometrov. Dnes je navyše možné filter pomerne úspešne vyčistiť, čo stojí len zlomok ceny nového filtra.

Znižuje výkon, zvyšuje spotrebu

Tento argument je bohužiaľ pravdivý. Filter ako taký obmedzuje činnosť motora a vďaka tomu auto nemá taký ťah. Spotreba nafty rastie až o 0,5 l na 100 km.

Za chýbajúci filter hrozí pokuta

Vďaka všetkým týmto problémom si mnoho motoristov nechalo DPF odstrániť (dajte si na to pozor pri kúpe ojazdeného auta). Samozrejme je to možnosť, ako sa všetkých týchto nevýhod ľahko zbaviť, avšak za cenu pomerne tučné pokuty. Výfukový systém je totiž homologovanou súčasťou vozidla, ktorá slúži na plnenie emisných noriem. Ak teda filter odstránite, automobil logicky príslušnú normu neplní a vy z toho môžete mať problémy. Napríklad v Nemecku vám za chýbajúci filter auto odoberú a ešte zaplatíte pokutu od 3 do 5 tisíc euro (75 - 125 tisíc Kč).

Prevádzkareň

Poskytuje služby pre Slovensko

DPF cleaning s.r.o.

17. novembra

022 01, Čadca

Slovenská republika

telefon (1)

0907983437

Neviete si rady? Máte problém s DPF filtrom? Potrebujete čistenie DPF? Zavolá nám, zodpovieme vaše otázky a oznámime vám možnosti záchrany vášho DPF filtra.

info@
dpf-doktor.sk

Máte špecifický DPF filter? Potrebujete nám zaslať špecifické údaje? Alebo sa chcete len informovať o možnostiach čistením filtra pevných častíc? Napíšte nám na e-mail. Otázky ohľadom čistení DPF vybavujeme do 24h.

Čistíme DPF pre vozidlá:

audi
WV
skoda
bmw
ford
mercedes
opel
peugeot
toyota

Máte otázku? Neviete si poradiť?

Napíšte nám na e-mail info@dpf-doktor.sk alebo zavolajte na linku 0907983437 (v pracovných dňoch od 7:00 do 16:00)

Čistenie DPF

17. novembra
022 01, Čadca
Slovenská republika

0907983437

Infolinka pre vaše otázky