Typy DPF filtrov

DPF, anglicky Diesel Particulate Filter, je keramická vložka vo výfuku, ktorá zabraňuje prachovým časticiam a sadziam, aby sa dostali výfukom von do ovzdušia. Predstaviť si ho môžeme ako sito, ktoré sa postupom času zanáša a tým sa znižuje jeho účinnosť.

DPF s otvoreným neriadeným systémom

Ide o najmenej rozšírený druh DPF filtra. Pre svoju nízku účinnosť (od 30 do 70%) a dymivosť nie je medzi motoristami príliš obľúbený. Je však možné ho pomerne jednoducho namontovať do výfukových systémov starších modelov, ktoré žiaden filter nemajú. Je to v podstate taký kompromis medzi tým filter mať a nemať. Výhodou však je, že nezvyšuje spotrebu, neriedi olej a nepotrebuje ani žiadne snímače.

Filter pevných častíc bez aditív

Najpoužívanejším typom DPF je uzavretý filter bez použitia aditív. Je veľmi účinný, ale bohužiaľ veľmi zaťažuje motor, regeneračný proces je dlhšie a je pre neho potrebné viac paliva. Na druhú stranu je samotný filter pomerne jednoduchý a v porovnaní s inými druhmi DPF aj lacnejšie a odolnejšie.

Filter pevných častíc s aditívami

Podobným typom je DPF s aditívami. Aditíva znižujú teplotu potrebnú k horeniu sadzí, vďaka čomu je regeneračný proces rýchlejší. Výhodou je teda kratšia doba regenerácie aj úspora paliva oproti bezaditívnemu filtri. Nevýhodou je jeho zložitosť, cena a nižšia životnosť, ktorá je skracovaná práve aditívami.

DPF s externým vstrekovačom

Pravdepodobne najšetrnejším a najviac ideálnym typom DPF je filter so vstrekovačom, kedy je regeneračná dávka nafty vstrekovaná externým splynovačom priamo do výfuku. Samozrejme je tento typ náročnejší na množstvo paliva, ale regenerácia je rýchla a jednoduchá. Nevýhodou DPF sa vstrekovačom je najmä jeho cena a zložitá montáž / výmena.

Prevádzkareň

Poskytuje služby pre Slovensko

Tomášikova 64

83103, Bratislava

Slovenská republika

telefon (1)

+421 2 3332 9503

Neviete si rady? Máte problém s DPF filtrom? Potrebujete čistenie DPF? Zavolá nám, zodpovieme vaše otázky a oznámime vám možnosti záchrany vášho DPF filtra.

kontakt@
dpf-doktor.sk

Máte specifický DPF filtr ? Potřebujete nám zaslat specifické údaje? Nebo se chcete jen informovat o možnostech čištění filtru pevných částic? Napište nám na e-mail. Dotazy ohledně čištění DPF vyřizujeme do 24h.

Čistíme DPF pre vozidlá:

audi
WV
skoda
bmw
ford
mercedes
opel
peugeot
toyota

Máte otázku? Neviete si poradiť?

Napíšte nám na e-mail dotazy@dpf-doktor.sk alebo zavolajte na linku +420 858 231 023 (v pracovných dňoch od 7:00 do 15:00)

Čistenie DPF

Tomášikova 64
83103, Bratislava

+421 2 3332 9503

Infolinka pre vaše otázky